پرش به محتوا

فتوشاپ چیست؟

فتوشاپ یک نرم افزار ایجاد تصاویر، طراحی گرافیکی و ویرایش عکس است که در سال 1987 توسط دو برادر معروف آمریکایی به نامهای جان نول و توماس توسعه یافت. آنها در سال 1998 مجوز توزیع این نرم افزار را به شرکت Adobe Systems Incorporated فروختند.

آموزش فتوشاپ جلسه1
فتوشاپ یک نرم افزار ایجاد تصاویر، طراحی گرافیکی و ویرایش عکس است

Adobe Photoshop 2024 بهترین نرم افزار طراحی گرافیک و ویرایش تصویر در جهان است. شما می توانید کارهایی مانند ایجاد و بهبود عکس ها، تصاویر و آثار هنری سه بعدی را بسیار حرفه ای انجام دهید. علاوه بر این، کاربران همچنین می توانند وب سایت طراحی کنند، فیلم های شبیه سازی شده را ویرایش کنند و ابزارهای لازم را برای تبدیل ایده ها به واقعیت تجهیز کنند.

ویژگی‌های Adobe Photoshop متنوع و همه‌کاره است و به کاربران این امکان را می‌دهد تا به تعداد بیشماری از افکت‌ها و ویرایش‌ها بر روی صفحات دیجیتالی خود دست یابند. از اقدامات اولیه مانند برش و تغییر اندازه گرفته تا ویژگی‌های پیشرفته‌تر مانند لایه‌ها، مدل‌سازی سه بعدی و روتوش پیچیده عکس، فتوشاپ ابزارها و قابلیت‌هایی را ارائه می‌دهد که هم برای مبتدیان و هم برای حرفه‌ای‌ها مناسب است.

آموزش فتوشاپ جلسه1
ویژگی‌های Adobe Photoshop متنوع و همه‌کاره است و به کاربران این امکان را می‌دهد تا به تعداد بیشماری از افکت‌ها و ویرایش‌ها بر روی صفحات دیجیتالی خود دست یابند.

علاوه بر این، ظرفیت آن برای تنظیم دقیق تصویر و آزادی ای که در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد، آن را در زمینه‌های مختلف از عکاسی و طراحی گرافیک گرفته تا هنر دیجیتال و تبلیغات ضروری کرده است. در طول سال‌ها، همانطور که چشم‌انداز دیجیتالی تکامل یافت، فتوشاپ نیز پیشرفت کرد و ویژگی‌های نوآورانه را برای پاسخگویی به نیازهای پویای طراحی معاصر ادغام کرد.

آموزش فتوشاپ جلسه1
ظرفیت فتوشاپ برای تنظیم دقیق تصویر و آزادی ای که در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد، آن را در زمینه‌های مختلف از عکاسی و طراحی گرافیک گرفته تا هنر دیجیتال و تبلیغات ضروری کرده است.

ویژگیهای ضروری فتوشاپ چیست؟

فتوشاپ دارای ویژگیهای بسیاری است، مانند فونت‌ها، افکت‌ها، قلم مو، ابزار قلم و غیره. در اینجا برای آشنایی بیشتر شما مروری داریم بر بهترین ویژگیهای فتوشاپ.

  1. Brush: یکی از ابزارهای ضروری فتوشاپ است و می‌توان از آن برای افکت‌های مختلف از جمله ترکیب، پاک کردن، روتوش و حتی نقاشی استفاده کرد.
  2.  The Clone Stamp :  این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که پیکسل‌ها را از یک ناحیه تصویر کپی کنید و سپس آن را در قسمت دیگر Paste  کنید. زمانیکه تصویری معیوب می‌شود، این ویژگی به برطرف شدن مشکل تصویر کمک می‌کند.
  3.  The Healing Brush :  مانند تمبر کلون است. تفاوت این است که پیکسل های کپی شده را با پیکسلهای اطراف ترکیب می‌کند تا ظاهر و احساس   بسیار طبیعی‌تری داشته باشد.
  4.  History Brush :  این ابزار کاربردی به شما امکان می‌دهد یک تصویر را به حالت قبلی برگردانید. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا اشتباهات   را غیرفعال کنید یا حتی به نقطه اصلی روند کار خود برگردید.
  5. Blur : این ابزار به تار شدن پیکسلهای تصویر کمک و آنها را کمتر متمایز می‌کند. این یک ابزار عالی برای ایجاد ظاهر و احساس   تصویر رویایی با کاهش عیوب و چین و چروک ظاهر است.
آموزش فتوشاپ جلسه1
فتوشاپ دارای ویژگیهای بسیاری است، مانند فونت‌ها، افکت‌ها، قلم مو، ابزار قلم و غیره.

6. Sharpen : برعکس تاری را انجام می‌دهد و به متمایزتر شدن تصویر کمک می‌کند. برای ساختن تصویری که شفاف تر به نظر می‌رسد و جلوه های دراماتیک تری ایجاد می‌کند مفید است.

7.  Dodge and Burn : از این ابزارها برای روشن یا تیره شدن نواحی تصویر استفاده می‌شود. در عکس برای روتوش استفاده می‌شود تا سوژه بسیار تعریف شده به نظر برسد.

8. Sponge : به جذب یا آزاد شدن رنگ تصویر کمک می کند و یکی از مفیدترین موارد در اصلاح رنگها است.

9. Layers : این پالت لایه‌های ابزار به ترسیم و طراحی عناصر طراحی متنوع که در لایه ها مستقل هستند و همچنین به افزایش قدرت طراحی برای کنترل جریان طراحی کمک می‌کند.

10. Pen : یکی از مهمترین ویژگی ها برای ترسیم مسیرها به همراه نقاط اصلی شما است. دامنه خلاقیت آن با این ابزار نامحدود است. برای طراح بسیار انعطاف پذیر است که بتواند هر شکلی را بکشد و آن را با دستان خالی ویرایش کند.

آموزش فتوشاپ جلسه1
Photoshop یکی از نرم افزارهای متعلق به مجموعه Adobe Creative Cloud یا به اختصار CC است که به مجموعه ای از بیش از 20 نرم افزار کاربردی اشاره دارد

11. Hue and Saturation : این ابزار طراح را قادر می‌سازد تا اشباع رنگ را تنظیم کند و غنای رنگ را تغییر دهد که در تصاویر بسیار زیاد است. این باعث می شود عکس ها طبیعی و واقعی تر به نظر برسند.

12. Selection : یکی از پرکاربردترین ویژگی های طراحان است. این زندگی را برای طراحان گرافیک، عکاسان و حتی حرفه‌ای‌های مرتبط با چند رسانه ای آسان می‌کند.

13. Vector Mask : این ویژگی به شما کمک می‌کند تا با استفاده از سایه های خاکستری، مانند ترکیب رنگ مقیاس خاکستری، بخش پوشاننده یک شی را ایجاد کنید.

14. Slice : این ویژگی را ارائه می‌دهد که تصاویر را به برش بزنید و آنها را به قسمتهای مختلف تقسیم کنید. برای توسعه فناوری وب و بهینه سازی زمان بارگذاری استفاده می‌شود.

15. 3D :  ویژگی فتوشاپ سه بعدی کمک می‌کند تا اشیاء سه بعدی را مستقیماً وارد فتوشاپ کنید و بافت ها را مستقیماً روی صفحه فتوشاپ بکشید. یک طراح می تواند مجموعه های زیادی از تصاویر مربوط به شی سه بعدی بسازد و حالات چهره را از انیمیشن داخل فتوشاپ انتخاب کند.

آموزش فتوشاپ جلسه1
از فتوشاپ برای تولید محتوای بصری برای استفاده شخصی و حرفه ای استفاده می کنند

Photoshop یکی از نرم افزارهای متعلق به مجموعه Adobe Creative Cloud یا به اختصار CC است که به مجموعه ای از بیش از 20 نرم افزار کاربردی اشاره دارد که سازندگان از آنها برای تولید محتوای بصری برای استفاده شخصی یا حرفه ای استفاده می‌کنند و به کاربران این امکان را می‌دهد که از هر کجا بر روی تصاویر و محتوای گرافیکی کار کنند. از جمله: تراکت، بروشور، کارت ویزیت و اینفوگرافیک، کتاب با هر طول، وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها، ویرایش و روتوش عکس، لوگوها، طرح‌های رنگی، گرافیک رسانه‌های اجتماعی و دیگر عناصر طراحی برای یک برند، ویدئوها با هر طول و . . .

بسیاری از سازندگان، برنامه‌های Adobe Creative Cloud را ارزشمند می‌دانند، از جمله طراحان گرافیک و دیجیتال، عکاسان و فیلم‌سازان، ویرایشگران و طراحان صدا، انیماتورها، طراحان وب، بازاریابان و ناشران دسکتاپ و . . .

 مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد :

 تاریخ گرافیک

 اصول گشتالت